Bugun...


AV.Mustafa YÖRÜK

facebook-paylas
KORONAVİRÜS (COVİD-19) SEBEBİYLE ÇEK KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILARAK CEZA İNFAZININ ERTELENMESİ
Tarih: 17-12-2020 14:37:00 Güncelleme: 17-12-2020 14:43:00


 
KORONAVİRÜS (COVİD-19) SEBEBİYLE ÇEK KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILARAK CEZA İNFAZININ ERTELENMESİ
 

 

2020 yılı mart ayı içinde ülkemize görülmeye başlayan koronavirüs vakaları sebebiyle devletimizce bazı kanunlarda değişiklik yapılarak vatandaşların mevcut ekonomik  durumlarının korunması ve iyileştirilmesi amaçlanmıştır. Bunlardan birisi de 7226 sayılı Bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun’un 49. Maddesiyle 5941 sayılı Çek Kanunu hakkındaki kanunda gerçekleştirilmiştir. Bu madde aynen şu şekildedir;

 

 
  “(1) 5 inci maddede tanımlanan ve 24/3/2020 tarihine kadar işlenen suçtan dolayı mahkûm olanların cezalarının infazı, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla durdurulur. 
 
Hükümlü tahliye tarihinden itibaren en geç üç ay içinde çek bedelinin ödenmeyen kısmının onda birini alacaklıya ödemek zorundadır. Kalan kısmını üç aylık sürenin bitiminden itibaren ikişer ay arayla on beş eşit taksitle ödemesi durumunda mahkemece, ceza mahkûmiyetinin bütün sonuçlarıyla ortadan kaldırılmasına karar verilir. 
 
 
İnfazın durdurulduğu tarihten itibaren en geç üç ay içinde çek bedelinin ödenmeyen kısmının onda birinin ödenmediği takdirde alacaklının şikâyeti üzerine mahkemece hükmün infazının devamına karar verilir. Hükümlü taksitlerden birini süresi içinde ilk defa ödemediği takdirde ödemediği bu taksit, sürenin sonuna bir taksit olarak eklenir. Kalan taksitlerden birini daha ödemediği takdirde alacaklının şikâyeti üzerine mahkemece hükmün infazının devamına karar verilir.
 
 
    (2)Hükmün infazının durdurulması hâlinde ceza zamanaşımı işlemez.
 
 
    (3) Bu madde uyarınca infazı durdurulan kişi hakkında mahkemece Ceza Muhakemesi Kanununun 109 uncu maddesinin üçüncü fıkrasının (a) bendinde yer alan adlî kontrol tedbirine karar verilebilir.
 
 
  (4) Bu madde uyarınca verilecek kararlarda, hükmü veren icra ceza mahkemesi yetkilidir. Mahkemece bu madde uyarınca verilecek tüm kararlar alacaklıya tebliğ edilir.
 
 
 
  (5) Bu madde uyarınca verilecek kararlara karşı itiraz kanun yoluna gidilebilir. İtirazın incelenmesinde İcra ve İflas Kanununun 353 üncü maddesinin birinci fıkrasında belirlenen itiraz usulü uygulanır.
 
 
 
  (6) Bu madde hükümleri her bir suç için ancak bir kez uygulanabilir.”
 
 
  Geçici madde kapsamında 24.03.2020 tarihine kadar verilen cezaların infazının duracağı belirtilmiş olup hükümlü açısından bir ödeme şekli düzenlenmiştir. 
 
 
Bu kapsamda hükümlü tahliye olduktan sonra en geç üç ay içerisinde karşılıksız olan çek miktarının onda birini ödemekle yükümlü olup ödememe durumunda hamilin şikâyeti üzerine mahkeme infazın devamına karar verecektir. İlgili düzenlemede infazın devamına karar verilmesi açıkça “alacaklının şikâyetine” bağlandığından, mahkeme resen infazın devamına karar veremez.
 
 
   Alacaklı tarafından şikâyetin hükmü veren İcra Ceza Mahkemesi’ne yapılması gerekmektedir. Çek bedelinin onda birini üç ay içerisinde ödendiği takdirde kalan tutarın iki aylık aralar halinde 15 taksitle ödenebilmesi öngörülmüştür. Kanunda belirtilen şekilde ödeme yapılması sonucunda mahkûmiyet kararı ortadan kalkmış bulunacaktır.
 
 
  Koronavirüsün ülkemizdeki etkisinin giderek artması sebebiyle devletimizce yeni önlemler alınmış, vatandaşlara verilen süreler uzatılmıştır. Bu bağlamda 26.6.2020 tarihinde 7247 Sayılı Bazı Kanun ve Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile 5941 sayılı çek kanunun 5.maddesindeki üç aylık süre 1 yıla çıkartılmıştır. Buna dair kanuni düzenlemeyi de buraya yazıyoruz.
 
 
MADDE 11- 14/12/2009 tarihli ve 5941 sayılı Çek Kanununun geçici 5 inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan “üç ay” ibareleri “bir yıl” şeklinde ve “üç aylık” ibaresi “bir yıllık” şeklinde değiştirilmiştir.
 
 
         Vatandaşı rahatlatmak gayesiyle düşünülen işbu kanun muvacehesinde bu zorlu süreçte tüm herkese ödeme kolaylıkları diliyor, sözlerime son veriyor, iyi günler diliyorum.
 
 
 

 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HABER ARŞİVİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI